Tips oss:
Tips
Sentralbord: 70 07 44 22 Mobil: 995 22 999
Kontakt
Tysklands utanriksminister Annalena Baerbock reiser torsdag til Balkan der spenning mellom Serbia og Kosovo er aukande.
Publisert: 04.10.2023 kl 19:14
Baerbock vil snakke med leiarar frå begge land og oppmode begge sider til å dempe konflikten, sa ein talsmann for det tyske utanriksdepartementet onsdag.
Dette skjer på sidelinja av eit møte i Albania med utanriksministrar frå Vest-Balkan. Møta er ein del av Berlin-prosessen, som vart lansert i 2014 for å fremje samarbeid mellom dei seks landa i regionen.
Den siste krisa mellom Kosovo og Serbia vart utløyst etter at serbiske paramilitære angreip politiet i Nord-Kosovo og drap ein offiser.
Kosovo braut ut av Serbia i 1999 etter ein blodig konflikt og einsidig erklærte sjølvstende frå Serbia i 2008. Serbia held likevel fram med å krevje Kosovo som ein del av Serbia.
Baerbocks talsmann sa at situasjonen i regionen definitivt er urovekkjande.
– Serbia har ei plikt til å oppmode utvitydig til å gi avkall på vald, sa han.
(©NPK)
Foto: Alex Brandon / AP / NTB
Artikkelen fortsetter etter annonsen.