Tips oss:
Tips
Sentralbord: 70 07 44 22 Mobil: 995 22 999
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
(NPK-NTB): Stadig fleire vel kremasjon framfor å bli gravlagt i ei kiste. I fjor vart 16.164 personar kremerte i Noreg.
npk@npk.no
Publisert: 18.05.2016 kl 20:26
Det fortel NRK.
Rundt 40 prosent vel kremasjon. Kremasjonsdelen låg i mange år på rundt 30 prosent før han rundt 1996 byrja å stige jamt, ifølgje Norsk forening for kirkegårdskultur. I 2014 var prosentdelen 39.
Krematoriet i Drammen har i det siste måtta avvise folk som ønskjer kremasjon på grunn av den store pågangen.
– Da har vi bedt krematoria rundt oss, som for eksempel i Oslo, om å gjere kremasjonane som er etterspurde her, seier kyrkjeverja i Drammen, Ivar Nygård.
Den norske kyrkja opna for kremasjon rundt år 1900. Fram til da var det å brenne menneske assosiert med ikkje-kristelege tradisjonar. (©NPK)